گوهرهای نه چندان گرانقیمت یا سنگ های نیمه قیمتی

در این مطلب با گوهرها یا سنگ های نیمه قیمتی و ویژگی های آنها آشنا خواهید شد. برای آنکه بدانید گوهرها یا سنگ های زینتی چگونه به دو دسته قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم میشوند،  اینجا را بخوانید.

سنگ های نیمه قیمتی یا گوهرها، به کانی ها و یا اجسام آلی گفته می شود که طبیعی بوده و دارای شاخصه هایی از جمله زیبایی (Beauty)، کمیابی (Rarity) و استکام و استقامت (Durability) می باشند.

سنگ های نیمه قیمتی دارای کیفیت های متفاوتی می باشند که در زیبایی آنها تاثیر بسزایی دارد. ما در جواهرات سفارشی، از سنگ های نیمه قیمتی با بالاترین کیفیت استفاده می کنیم.

گارنت

ویژگی گوهرها یا سنگهای نیمه قیمتی

سنگ های نیمه قیمتی عموماً در یک یا چند شاخصه زیبایی، کمیابی و استقامت امتیاز بالایی نمی گیرند و نسبت به سنگ های قیمت همچون الماس، زمرد، یاقوت سرخ و یاقوت کبود از ارزش کمتری برخوردارند. برای آشنایی بیشتر با سنگ های قیمتی اینجا را ببینید. در ادامه مطلب می توانید با معروفترین سنگ های نیمه قیمتی آشنا شوید:

مروارید (Pearl)

مروارید

مروارید محبوبترین گوهری است که در همه زمان ها و در رنگهای مختلفی دیده شده است. نام دیگر آن دُر است. مشهورترین مرواریدها سفید و کرم هستند، اما در رنگهای مختلف وجود دارد. مروارید طبیعی در اطراف یک جسم خارجی میکروسکوپی، که درون صدف وارد می‌شود تشکیل می‌گردد. مروارید پرورشی از وارد کردن این جسم خارجی به درون صدف تشکیل می‌شود. برای آنکه بیشتر درمورد مروارید بدانید ویکیپدیا را بخوانید.

پرویدوت یا زبرجد (Peridot)

زبرجد

پریدوت یا زبرجد اولین بار توسط مصریان باستان در جزیره ای به نام زبرجد در دریای سرخ استخراج شد، پریدوت های با کیفیت خوب و بزرگ در موزه های مختلف در دنیا دیده می‌شود. مصری ها این گوهر را گوهر خورشید نامیده اند. امروزه این سنگ به دلیل رنگ زیبا، سبز مایل به زرد، و همچنین تاریخچه طولانی به عنوان سنگی گران قیمت در بازارهای جهانی شناخته شده است. نمونه های بزرگ و خوش رنگ این گوهر می‌تواند بسیار جذاب باشد و نمونه های کوچک آن برای استفتده در جواهرات در همه رنجهای قیمتی موجود است. برای آنکه بیشتر درمورد زبرجد بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

اپال (Opal)

اپال

رومیان باستان به این دلیل که اوپال رنگهای سنگهای دیگر را داشته، بر این باور بوده اند که این سنگ ارزشمندتر و قدرتمند تر از سایر گوهرها است. اوپال دارای پدیده رنگین کمانی می‌باشد به همین علت پیشینیان اعتقاد داشته اند که این سنگ دارای رعد و برق است و در زمان رعد و برق از آسمان افتاده است. زمانی که استرالیا شروع به استخراج تجاری اوپال در سال ۱۸۹۰ نمود به سرعت به اولین منبع جهانی سنگ اوپال تبدیل شد. معروفترین و ارزشمندترین اپال، اپال آتشین است. برای آنکه بیشتر درمورد اپال بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

مورگانایت (Morganite)

مورگانایت

رنگ ملایم و دلنشین مورگانایت به دلیل وجود عنصر منگنز در ساختار شیمیایی آن می‌باشد. این گوهر دارای چندرنگی قوی با رنگهای صورتی روشن و صورتی مایل به ارغوانی است. رنگهای قوی در این گوهر به ندرت دیده می‌شود و بهترین رنگ در این گوهرها در قطعه های بزرگ دیده می‌شود.

سنگ ماه (Moonstone)

سنگ ماه

این سنگ را با «سنگ های ماه» اشتباه نگیرید. سنگ ماه یکی از سنگهای گروه فلدسپار است. در هنگام شکل گرفتن این سنگ لایه های مختلفی روی هم قرار می‌گیرند که در نهایت زمانیکه نور به این سنگ می‌تابد باعث ایجاد پدیده ای به نام Adularescence می‌شود. برای آنکه بیشتر درمورد سنگ ماه بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

لاجورد (Lapis Lazuli)

لاجورد

این سنگ باستانی از ترکیب چند کانی به وجود آمده است. مهمترین این کانیها لازورایت، کلسایت و پایرایت هستند. رنگ لاجورد به دلیل وجود لازورایت می‌باشد. برای آنکه بیشتر درمورد سنگ ماه بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

جید (Jade)

جید

جید دارای ریشه های فرهنگی و تاریخی است و از زمانی که انسانهای ما قبل تارخ در غارها پناه داشتند جزو سنگ های نیمه قیمتی مورد استفاده آنها بوده است. در تمامی دنیا این سفت ترین کانی را به شکل سلاح، ابزار، زیورآلات و اشیای آیینی در آورده اند. این اعتقاد وجود دارد که در کنده کاری و حجاری این  سنگ از نیروهای آسمان و زمین و نیروهای عرفانی زندگی و مرگ استفاده می‌شود.

کوارتز (Quartz)

کوارتز

نام دیگر این سنگ دُر کوهی است. میلیارد ها نفر در هر روز از کوارتز استفاده می کنند ولی از آن اطلاع ندارند. بلورهای ریز کوارتز در داخل ساعت های مچی و دیواری پنهان شده اند. این بلورهای سفید یا شفاف در سراسر جهان یافت می شوند. توانایی تبدیل دو جانبه فشار مکانیکی و الکتریسیته به یکدیگر «خاصیت پیزو الکتریک» نامیده می شود. بلورهای کوارتز که دارای این خاصیت هستند با یک ولتاژ معین برق همیشه با بسامد یا فرکانس خاصی به ارتعاش در می آیند. برای آنکه بیشتر درمورد کوارتز بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

رز کوارتز (Rose Quartz)

رز کوارتز

رنگ رز کوارتز از صورتی خیلی روشن (نزدیک به سفید) تا صورتی تیره تغییر می‌کند. رنگهای این سنگ معمولاَ در اندازه های بزرگ بسیار جذاب و چشم نواز است. نمونه های رزکوارتز با رنگ خوب در اندازه های کوچک تقریباَ کمیاب است. رزکوارتز معمولاَ به صورت توده ای یافت می‌شود، بنابراین کریستالی که خوب رشد کرده و شکل مناسبی داشته باشد.بسیار گران قمیت است. برای آنکه بیشتر درمورد کوارتز بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

عقیق (Agate)

عقیق

واژه عقیق از اسم رودخانه‌ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده است. احتمالاً از بستر این رودخانه در ایام قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده است. ازدیرباز قبایل و ملل مختلف عقیق را سنگ مقدسی می‌دانسته اند و آن را از خود دور نمی‌کردند. عقیق سنگی است که آن را حامی انسان درمقابل بلایا و حوادث به ویژه درجنگها می‌شمارند و برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار وآسان شدن کارها بسیار مفید است. عقیق دررنگهای قرمز، زرد، خاکستری مایل به آبی و سفید یافت می‌شود. برای آنکه بیشتر درمورد عقیق بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

گارنت (Garnet)

گارنت

گارنت قرمز داستان طولانی دارد، اما امروزه رنگ های دیگری از آن مورد استفاده قرار می گیرد مانند سبز، نارنجی، نارنجی مایل به صورتی، قرمز مایل به بنفش و حتی آبی. گارنت قرمز از رایج ترین گوهرهای مورد استفاده است و بقیه رنگ ها به فراوانی این رنگ نیستند. به عنوان مثال ساورایت که گارنت سبز است بسیار نادر است و برای تشکیل شدن هم نیازمند شرایط خاصی می باشد. برای آنکه بیشتر درمورد گارنت بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

فیروزه (Turquoise)

فیروزه

فیروزه از جمله سنگ های نیمه قیمتی است که تنها در نقاط کمی از کره زمین یافت می‌گردد، این مناطق عموما خشک هستند و خاک اسیدی دارند و همچنین آبهای زیرزمینی دارای مقدار مس بالا در زیر آنها جریان دارد که با مواد معدنی حاوی فسفر و آلومینیوم واکنش می‌دهند. نتیجه این فرآیند رسوب گذاری یک سنگ متخلخل، نیمه کدر تا کدر کامل، از مس هیدرات شده و فسفات آلومینیوم می‌باشد. فیروزه نیشابور از مرغوبترین فیروزه ها در دنیا است و پس از آن فیروزه امریکا به علت رگه های کمتر، بسیار مورد توجه است. در ایران نیز فیروزه کرمان در رده پایینتری نسبت به نیشابور قراردارد. برای آنکه بیشتر درمورد فیروزه بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

تورمالین (Tourmaline)

تورمالین

این سنگ در رنگهای متنوعی دیده می‌شود. رنگهای تورمالین دلایل مختلفی دارند. اینگونه توافق شده است که عناصر آهن و احتمالاً تیتانیوم رنگ سبز و آبی را در این سنگ ایجاد می‌نماید. منگنز رنگ قرمز و صورتی و احتمالاً زرد را ایجاد می‌کند. برخی از سنگهای تورمالین که دو رنگ می‌باشند، منطقه رنگی خود را به اشعه رادیواکتیو مدیون می‌باشند که هم به صورت طبیعی وجود دارد و هم آزمایشگاهی. برای آنکه بیشتر درمورد تورمالین بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

توپاز (Topaz)

توپاز

توپاز در واقع دارای محدوده رنگ فوق العاده ای است که علاوه بر قهوه ای شامل رنگهای متفاوت از آبی، سبز، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و ارغوانی می‌شود. توپاز بیرنگ بسیار فراوان است و معمولاً مورد بهسازی قرار می‌گیرد تا رنگ آبی به دست آید. توپاز همچنین دارای چندرنگی می‌باشد به این معنی که سنگ در جهتهای مختلف می‌تواند رنگهای متفاوتی را نشان دهد. برای آنکه بیشتر درمورد تورمالین بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

اسپینل (Spinel)

اسپینل

نام دیگر این سنگ لعل است. تا همین اواخر اسپینل به عنوان یک گوهر محبوب و قابل قبول برای مصرف کنندگان شناخته نشده بود، تا زمانی که اسپینل به دلیل رنگ خوب و تاریخچه خوب توانست جایگزین مناسبی برای یاقوت قرمز باشد.  در زمان های باستان در معادن جنوب شرقی آسیا کریستال بزرگ استثنایی قرمز اسپینل بوده است که جزیی از گنجهای پادشاهان و امپراطورها محسوب می‌شده که اغلب به عنوان غنیمت در جنگها دست به دست گردیده است. برای آنکه بیشتر درمورد اسپینل بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

آمتیست (Amethyst)

آمتیست

تا قرن نوزدهم آمتیست نیز مانند یاقوت قرمز و زمرد سنگ گران قیمتی محسوب می شد تا وقتی معادن بزرگ برزیل کشف شد. در یونان باستان باور داشتند که سنگ آمتیست برای جلوگیری از مسمومیت اس و برای همین آن را آمیستوس به معنی “مست نیست” نام نهادند. امروزه آمتیست به عنوان با ارزش ترین نوع کوارتز مورد تقاضای طراحان و فروشگاه های بزرگ جواهرات است و همچنین رنگ ارغوانی آن مورد توجه مصرف کنندگان است. برای آنکه بیشتر درمورد آمتیست بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

سیترین (Citrine)

سیترین

سیترین در طبیعت کمیاب است. در گذشته رنگ قهوه ای آن را با توپاز اشتباه می گرفتند.  امروزه رنگ جذاب آن، به همراه مقاومت بالای آن باعث شده که بیشترین فروش را در بین سنگ های زرد- نارنجی داشته باشد. محبوب ترین رنگ سیترین نارنجی مایل به قرمز یا قهوه ای است. برای آنکه بیشتر درمورد سیترین بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

آکوامارین (Aquamarine)

آکوامارین

نام آکوامارین از زبان لاتین گرفته شده است و برای آرام کردن امواج و ایمن نگه داشتن ملوان ها استفاده می شده است. اعتقاد بر این است که این سنگ برای متولدین اسفند ازدواج شادی را به همراه می آورد. آکوامارین یکی از بهترین سنگ هایی است که متشکل از پاکی و شفافیت خوب و به رنگ آبی تا سبز آبی است. مثل خیلی از بریل ها، آکوامارین ها نیز تشکیل کریستال های بزرگ و مناسب جواهرات را می دهد.

کهربا (Amber)

کهربا

یونانیان کهربا را «الکترون» ویا «زاده خورشید» می نامند. هومر درخشش آن را می پرستید. مصریان باستان کهربا را در مقبره ها برای زندگی پس از مرگ دفن می کردند. امروزه کهربا برای دانشمندان نیز ارزشمند است، زیرا با محبوس نگه داشتن موجودات و گیاهان گذشته یک پنجره باز به سوی اکوسیستم گذشته زمین است. برای آنکه بیشتر درمورد کهربا بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند