گوهرهای گرانقیمت یا سنگ های قیمتی

در این مطلب با گوهر یا سنگ های قیمتی و ویژگی های آنها آشنا خواهید شد. برای آنکه بدانید گوهرها یا سنگ های زینتی چگونه به دو دسته قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم میشوند،  اینجا را بخوانید.

سنگ های قیمتی یا گوهرها، به کانی ها و یا اجسام آلی گفته می شود که طبیعی بوده و دارای شاخصه هایی از جمله زیبایی (Beauty)، کمیابی (Rarity) و استکام و استقامت (Durability) می باشند.

سنگ های قیمتی دارای کیفیت های متفاوتی می باشند که در زیبایی آنها تاثیر بسزایی دارد. ما در جواهرات سفارشی، از سنگ های قیمتی با بالاترین کیفیت استفاده می کنیم.

گوهرها

ویژگی گوهرها یا سنگهای قیمتی

سنگ های قیمت همگی در ۳ شاخصه زیبایی، کمیابی و استقامت امتیاز بالایی می گیرند و بسیار ارزشمند هستند که از آن جمله می توان به الماس، زمرد، یاقوت سرخ و یاقوت کبود و نیز سنگ های دیگری چون الکساندرایت اشاره کرد. برای آشنایی با سنگ های نیمه قیمتی، اینجا را بخوانید. در ادامه با سنگ های قیمتی بیشتر آشنا شوید:

الماس (Diamond)

الماس

الماس در فشار و حرارت بالایی تشکیل می شود که فقط در عمق ۱۰۰ متری زیر زمین وجود دارد. اتم های الماس به یک صورت در تمام جهات پیوند دارند. گرافیت هم مانند الماس فقط از کربن ساخته شده است، اما طرز تشکیل و  نوع کریستال های آن با الماس کاملا متفاوت است. گرافیت آنقدر نرم است که شما می توانید به راحتی با آن بنویسید، در حالی که الماس به قدری سخت است که شما فقط می توانید آن را با الماسی دیگر خط بندازید. این سنگ تقریبا در تمام جواهرات به صورت تکی و یا در کنار سنگ های دیگر استفاده می شود. از مهمترین برندهایی که از الماس استفاده می کنند می توان Graff ،Forevermark و Harry Winston را نام برد. برای آنکه بیشتر درخصوص الماس بدانید ویکیپدیا را بخوانید.

الماس با رنگ های فانتزی (Fancy Colored Diamond)

الماس رنگی

سنگ های الماس دارای رنگ D تا Z  هستند. هرچه میزان رنگ آنها بیشتر بشود از ارزش آنها کاسته می شود. تنها این تفاوت در رابطه رنگ های فانتزی الماس مثل زرد، صورتی، آبی و حتی سیاه این است که هرچه میزان و خلوص رنگ بیشتر شود ارزش آن بالاتر می رود. یک الماس بزرگ و با رنگ کاملا واضح بسیار کمیاب و ارزشمند است. 

یاقوت سرخ (Ruby)

یاقوت قرمز

یاقوت قرمز گرانترین گوهر رنگی در دنیاست و همین امر باعث شده است که یاقوت قرمز در بازار جهانی سنگهای رنگی بسیار مورد توجه باشد. یاقوت از خانواده کروندوم است. سنگ های این خانواده در خالص ترین حالت، بیرنگ می‌باشند، اما زمانی که عناصر واسطه در تشکیل کریستال دخیل می‌شوند، رنگهای مختلفی را در سنگهای این خانواده ایجاد می‌کنند. رنگ قرمز در یاقوت قرمز به علت وجود عنصر کرومیوم در ساختار کریستالی این سنگ می‌باشد. برای آنکه بیشتر درخصوص یاقوت بدانید ویکیپدیا را بخوانید.

یاقوت کبود (Sapphire)

یاقوت کبود

علاوه بر یاقوت کبود و یاقوت قرمز، خانواده کروندوم شامل یاقوتهای دیگری با رنگهای بنفش، سبز، زرد، نارنجی، صورتی، ارغوانی و دیگر رنگهای متوسط هم می‌شود که به آنها یاقوتهای فانتزی گفته می‌شود. برخی از یاقوتها می‌توانند پدیده تغییر رنگ داشته باشند این سنگها در نور سفید به رنگ آبی و در نور زرد به رنگ ارغوانی باشند.

زمرد (Emerald)

زمرد

متخصصان گوهرشناسی بین سنگ های سبز تفاوت هایی قایل می شوند که باعث می شود یک سنگ زمرد و یک سنگ، بریل سبز با ارزش کم شود. بیشتر متخصصان، آزمایشگاه های گوهرشناسی و مراکز خرید و فروش سنگ های رنگی، یک سنگ را بریل سبز می نامند وقتی که رنگ آن سبز خیلی روشن باشد تا جایی که نتوان به آن زمرد گفت. البته در میزان این روشنی اختلاف نظری بین متخصصین است. برای آنکه بیشتر درخصوص زمرد بدانید ویکیپدیا را بخوانید.

الکساندرایت (Alexandrite)

الکساندرایت

این سنگ، از ارزشمندترین و گرانقیمت ترین گوهرها می باشد. گاهی توسط جواهردوستان به عنوان سنگی که در روز زمرد است و در شب یاقوت می‌باشد از آن یاد می‌شود. به این دلیل که این سنگ کمیاب، دارای پدیده تغییر رنگ در مجاورت نور زرد و سفید می‌باشد. اولین بار این سنگ در سال ۱۸۳۰ میلادی در روسیه کشف شد و در حال حاضر در سریلانکا، شرق آفریقا و برزیل نیز یافت می‌گردد.

 

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند