چطور الماس/برلیان اصل را تشخیص بدهیم؟

چگونه یک الماس واقعی را از یک شبه الماس یا الماس تقلبی تشخیص دهیم؟

شبه الماس یک جایگزین محبوب برای الماس واقعی است، اما بسیاری از مردم دقیقاً نمی دانند که تفاوت آنها چیست و چگونه می توان آنها را از یکدیگر جدا کرد. بیایید ببینیم که یک شبه الماس در واقع چیست و چگونه می توانید آن را از یک الماس واقعی متمایز کنید.

الماس تقلبی

شبه الماس چیست؟

شبه الماس یا الماسهای شبیه سازی شده، سنگ هایی هستند که مانند الماس های واقعی به نظر می رسند اما ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی متفاوتی دارند. در واقع شبه الماسها، الماس های تقلبی هستند. آنها را نباید با الماس مصنوعی اشتباه گرفت، با این حال که به هیچ وجه با الماس طبیعی یکسان نیستند و در آزمایشگاه ساخته می شوند، اما ساختار شیمیایی و فیزیکی الماس را دارند.

درنظر داشته باشید که تشخیص دقیق یک الماس از شبه الماس یک کار کاملا تخصصی است و علاوه بر داشتن تجهیزات مناسب، به دانش و مهارت نیز نیاز دارد و باید توسط افراد خبره انجام شود. ما در اینجا برخی از نشانه های ساده تر را بریتان بازگو میکنیم تا با کلیت این موضوع آشنا شوید ولی به شما توصیه میکنیم برای خرید الماس حتما از متخصصان نایریکا کمک بگیرید. نشانه های یک سنگ یک الماس شبیه سازی شده یا شبه الماس عبارتند از:

  • خیلی تمیز به نظر می رسد

حتی بی نقص ترین الماس ها دارای نقایص داخلی هستند. برخی از این نقص ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و شاید شما مجبور شوید از آنها برای دیدن آنها از لوپ یا میکروسکوپ استفاده کنید، اما هیچ الماس طبیعی بدون نقص نیست. از طرف دیگر، شبیه سازهای الماس معمولاً بسیار تمیز هستند (مخصوصاً آنهایی که به صورت مصنوعی ایجاد شده اند) اما بسیار ارزانتر از الماسهای با پاکی بالا هستند.

  • گرما را در خود نگه می دارند

یک الماس واقعی خیلی سریع گرما را از بین می برد. بنابراین، اگر روی آن نفس بکشید، یک الماس واقعی مه آلود نخواهد ماند. اگر یک سنگ بعد از انجام این آزمایش نفس، مقداری رطوبت به شکل مه روی سطح خود حفظ کند، به احتمال زیاد یک شبه الماس دارید.

  • به راحتی خراشیده می شود

الماس ماده ای بسیار سخت است و اگرچه در صورت ضربه سخت می توان آنرا خرد کرد، اما خراشیدن آن آسان نیست. در عوض الماسهای شبیه سازی شده به هیچ وجه به اندازه الماس واقعی سخت نیستند و می توانند به راحتی خراشیده شوند، به خصوص اگر شبه الماس از ماده ای نرمتر ساخته شده باشد. اگر خراشیدن یک سنگ تلاشی زیادی لازم نداشته باشد یا خراش های زیادی در حال حاضر وجود دارد، به احتمال زیاد شبه الماس است.

  • درخشش آن بسیار رنگارنگ است

الماس های واقعی دارای درخشش هستند، اما برخی از شبه الماس ها بیش از حد می درخشند. الماس شبیه سازی شده ای وجود دارد که در تمام رنگ های رنگین کمان می درخشد. یکی از نمونه های Cubic Zirconia (CZ) است که وقتی در کنار یک الماس واقعی قرار می گیرید، چشمک های رنگارنگ تری از نور به نمایش می گذارد.

  • سنگ بی رنگ است ، اما قیمت آن کم است

الماسهای بی رنگ واقعی، بسیار نادر هستند و بنابراین بسیار گران هستند. اگر یک سنگ سفید باشد، بدون ذره ای زردی و اگر نسبتاً ارزان باشد، به خصوص اگر بی عیب و نقص و بزرگ نیز باشد، تقریباً مطمئناً یک شبه الماس است.

  • سنگ بی رنگ است ، اما قیمت آن کم است

الماسهای بی رنگ واقعی، بسیار نادر هستند و بنابراین بسیار گران هستند. اگر یک سنگ سفید باشد، بدون ذره ای زردی و اگر نسبتاً ارزان باشد، به خصوص اگر بی عیب و نقص و بزرگ نیز باشد، تقریباً مطمئناً یک شبه الماس است.

  • ارزان است

شبیه سازها ارزانتر از الماسهای واقعی هستند و گرچه قیمت الماس به انواع مختلفی از کیفیت بستگی دارد، اما به احتمال زیاد شما یک الماس خوب و مرتب پیدا نکردید که در حدود یک قیراط با قیمت کمتر از چند هزار دلار باشد. اگر یک سنگ بزرگ و بی رنگ باشد، با چشم غیر مسلح تمیز به نظر می رسد و قیمت آن در حد چند صد دلار است، پس احتمالاً تقلبی است.

شبه الماس های معروف

در اینجا برخی از جایگزین های محبوب تر الماس وجود دارد: Cubic Zirconia (CZ)، زیرکون ، مویزانیت، گارنت مصنوعی (می توانید آن را به طور اختصاری YAG و GGG بنامید، که انواع مختلفی از گارنت آزمایشگاهی هستند) ، اسپینل، روتایل ، یاقوت کبود سفید.

علائم تجاری مانند DiamondAura یا Diamonique همچنین می توانند نشان دهند که سنگ یک شبه الماس است (مگر اینکه آنها یک الماس مصنوعی را نشان دهند که دارای همان ترکیب شیمیایی با الماس واقعی است). بنابراین، اگر هرکدام از این نامها را که توسط یک فروشنده جواهرات ذکر شده است، می بینید یا می شنوید، باید بدانید که با یک شبه الماس سر و کار دارید.

برای دیدن توضیحاتی درخصوص جواهرات سفارشی اینجا را ببینید.

برای اینکه درمورد الماس بیشتر بدانید، ویکیپدیا را ببینید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند