ویژگی گوهرها و طبقه بندی آنها

این مطلب درخصوص ویژگی و طبقه بندی گوهرها یا سنگ های قیمتی است. سنگ های قیمتی یا گوهرها، به کانی ها و یا اجسام آلی گفته می شود که طبیعی هستند. شاخصه هایی از جمله زیبایی (Beauty)، کمیابی (Rarity) و استحکام و استقامت (Durability) از ویژگی سنگ های قیمتی می باشند.

گارنت
  • زیبایی یک گوهر با فاکتورهایی همچون رنگ، شفافیت، جلا، براقی، برش، پدیده های نوری، نقوش زیبا و یا داشتن ناخالصی های زیبا سنجیده می شود.
  • کمیابی یک گوهر ممکن است به علت وجود کم آن ماده باکیفیت جواهری در طبیعت و یا هزینه زیاد استخراج آن باشد. هرچه یک گوهر کمیابتر باشد، ارزشمندتر و قیمت آن نیز بالاتر است.
  • استحکام و استقامت سنگ ها با ۳ شاخص سختی (Hardness) به معنی مقاومت سنگ در برابر خراش، سفتی (Toughness) به معنی مقاومت در برابر شکستن و همچنین ثبات و استقامت (Stability) به معنی مقاومت در برابر عوامل محیطی مانند نور، حرارت و مواد شیمیایی سنجیده می شود.
گوهرها

طبقه بندی گوهرها با توجه به ویژگی های آنها

هر کدام از این فاکتورها ممکن است در یک سنگ وجود داشته باشند یا نداشته باشند. جالب است بدانید که مثلا سنگ الماس به عنوان معروفترین سنگ قیمتی دارای سختی و ثبات بسیار بالا (بالاترین درجه) است، اما از نظر سفتی وضعیت خیلی مناسبی ندارد و ممکن است بر اثر ضربه به نقاط حساس آن (مثل نقاط تیز تراش خورده) بشکند. برای اینکه درمورد تراش سنگ ها بدانید اینجا را بخوانید.

طبقه بندی سنگ های قیمتی یا گوهرها را به روش های مختلف انجام می شود که از جمله معروفترین آنها می توان به طبقه بندی بر اساس ارزش آنها اشاره کرد. بدین ترتیب که آنها را به دو گروه اصلی سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی تقسیم می کنند:

سنگ های قیمتی همگی در ۳ شاخصه زیبایی، کمیابی و استقامت امتیاز بالایی می گیرند و بسیار ارزشمند هستند که از جمله می توان به الماس، زمرد، یاقوت سرخ و یاقوت کبود و نیز سنگ های دیگری چون الکساندرایت اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با گوهرها یا سنگ های قیمتی اینجا را بخوانید.

سنگ های نیمه قیمتی عموما در ۳ شاخصه، بخصوص شاخص کمیابی امتیاز پایینی می گیرند. به عبارت دیگر در طبیعت فراوانتر هستند مانند عقیق، کوارتز، بریل، لاجورد و غیره. بنابراین ارزش کمتری نسبت به گروه دیگر دارند. برای آشنایی بیشتر با گوهرها یا سنگ های نیمه قیمتی اینجا را بخوانید. همچنین برای اینکه با تاریخچه گوهرها آشنا شوید میتوانید ویکیپدیا را ببینید.

گوهرها یا سنگ های قیمتی دارای کیفیت های متفاوتی می باشند که در زیبایی آنها تاثیر بسزایی دارد. ما در جواهرات سفارشی، از سنگ های قیمتی با بالاترین کیفیت استفاده می کنیم.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند