امروزه با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد و قیمت های سرسام آوری که افراد باید برای خرید کالا و اجناس گوناگون پرداخت نمایند، خرید به شکل نقدی بعضا دشوار خواهد بود. بنابراین صاحبان کالاهای مختلف فضای مطلوب تری را برای خرید و فروش کالاهای خود به وجود آورده اند تا مشتریان بتوانند با طی کردن روندی بهتر و به شکلی سهل الوصول، اجناس مورد نظر خود را تهیه نمایند.
اگر بخواهیم تعریف جامع تری از خرید اقساطی عنوان کنیم باید بگوییم که خرید اقساطی را می توان خریدی دانست که در آن خریدار بخش کمی از پول کالا را به صورت نقدی پرداخت می کند و بعد متعهد می شود تا مابقی پول را در قسط ها یا فواصل زمانی مختلف و مشخص، پرداخت نماید. وجهی که در هر قسط پرداخت می شود هم دقیقا وجه مشخصی است.

در صورتی که ما به خرید کالایی احتیاج داشته باشیم اما در شرایط خاصی بودجه کافی جهت پرداخت تمام وجه مربوط به خرید این کالا را در اختیار نداشته باشیم یا به عبارتی خرید جنس با این مبلغ برای ما مقدور نبوده و یا با برنامه ریزی مالی ما هماهنگ نباشد، می توانیم قسمتی از بهای کالا را بپردازیم و مابقی وجه آن را در قسط های مشخص شده پرداخت کنیم. در این روش خرید نیازی نیست برای پرداخت تمام وجه آن نگران باشیم و به پس اندازهای طولانی مدت متوصل شویم.
پس از پرداخت مقداری از پول کالا به شکل وجه نقد و متعهد شدن برای پرداخت بقیه پول به صورت اقساط، کالای مورد نظر بلافاصله به ما تحویل داده خواهد شد و ما می توانیم بدون فوت وقت آن کالا را مورد استفاده قرار دهیم.
بعضی از کالاها به صورت تمام قسط به مشتریان عرضه می شوند و در روند خرید آن ها حتی نیاز به پرداخت مبلغ اولیه نیست. خرید تجهیزات گران قیمت به صورت قسطی، بار و فشار مالی را از خریدار کم می کند.
شاید به نظرتان برسد که اگر به جای خرید قسطی و هزینه‌ی بیشتر از هزینه‌ی واقعی، به پس‌انداز و خرید با قیمت کم‌تر روی بیاورید مشکلات‌تان حل شده است.
مثلا اگر بخواهید با حقوق سه میلیون تومان در ماه یک تلفن همراه خوب و حرفه‌ای بخرید که حداقل سه سال برای شما کار کند، نیاز به ۵ میلیون تومان پول دارید. اما شما فقط پول در نمی‌آورید، بلکه با این پول زندگی نیز می‌کنید.
منظور این است که در یک ماه، اگر هزینه‌های خود را به حداقل‌ترین میزان ممکن برسانید، احتمالاً دو میلیون تومان خرج زندگی روزمره‌تان می‌شود و تنها می‌توانید یک میلیون تومان را پس‌انداز کنید. آن هم بدون هیچ تفریح و خرید اضافی مانند خرید پوشاک جدید. بنابراین شما مجبور خواهید شد که پنج ماه برای خرید یک گوشی تلفن همراه سختی بکشید و با محدودیت‌های فراوان زندگی کنید، در صورتی که در خرید قسطی گوشی فرهنگیان این مشکل پیش نمی‌آید. اما این تمام مسئله نیست.
ارزش پس‌انداز شما در بانک، هر لحظه ممکن است، نزول داشته باشد. قیمت تلفن همراه هوشمند با دلار محاسبه می‌شود و شما با ریال آن را می‌خرید. پس پس‌اندازهای بلندمدت زیاد کار معقولانه‌ای به نظر نمی‌رسند.
سرعت بازار، مخصوصاً در حوزه‌ی تکنولوژی سرسام‌آور است. تنها کافی است شش ماه منتظر بمانید تا یک تحول کامل و شگفت‌انگیز در بازار تلفن همراه هوشمند رخ بدهد. آن‌وقت است که تمام پس‌اندازتان ارزشش را از دست می‌دهد، چرا که شما یک سال پس‌اندز می‌کنید تا بهترین تلفن هوشمند سال را بخرید اما هنوز پس‌انداز شما آماده نشده که نسل بعدی محصول در بازار موجود می‌شود.
اما با خرید اقساطی تمام این مشکلات حل می‌شود. خرید اقساطی به شما امکان می‌دهد که علاوه بر این‌که از کاهش ارزش پول‌تان جلوگیری می‌کنید، تنها مجبور به حذف مبلغ قابل قبول و نسبتاً کمی از هزینه‌های ماهانه‌ی خود باشید و به خاطر پس‌انداز مجبور نشوید که کل زندگی‌تان را فلج کنید.

با توجه به قوانین بانکی، در حال حاضر، مجموع اصل و سود اعتبار دریافتی می تواند حداکثر به میزان 286،000،000 ریال در بازه ۲۴ ماهه و یا 266،000،000 در یک بازه 18 ماهه باشد.
لازم به ذکر است که در خرید اقساطی طلا و جواهر، حداقل 50 درصد مبلغ، در ابتدا به عنوان پیش پرداخت بصورت نقد دریافت می شود.

با توجه به قوانین بانکی، در حال حاضر، در خرید اقساط با استفاده از چک کارمندی، هر فرد (کد ملی) می تواند فقط یک بار از این شرایط استفاده کند. ممکن است این شرایط در آینده تغییر کند.

در زمان تشکیل پرونده و قبل از اختصاص وام امکان لغو وجود دارد، اما پس از اختصاص وام امکان لغو وجود ندارد.

  • مستندات هویتی نظیر تصویر کارت ملی و شناسنامه

  • مستندات درآمدی نظیر حکم کارگزینی، گواهی اشتغال به کار، آخرین فیش حقوقی، پرینت حساب جاری

  • مستندات سکونتی نظیر قبض برق یا تلفن

  • تکمیل پرسشنامه تسهیلات، قرارداد فروش اقساطی، فاکتور فروش، چک های صیادی پرینت شده

1- استعلام از سامانه اعتبارسنجی بانک مرکزی برای اطمینان از عدم چک برگشتی و اقساط معوقه بانکی با استفاده از کد ملی خریدار
2- اعلام وضعیت (تایید یا عدم تایید) تخصیص اعتبار توسط بانک مرکزی
3- پرکردن فرم ها و ارایه مدارک مورد نیاز
4- واریز پیش پرداخت (حداقل 50%) بصورت نقدی
5- ساخت سفارش
6- تحویل سفارش و دریافت چک ها (تسویه حساب بر مبنای هزینه نهایی)

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.