جواهر چیست؟

تو این ویدیو در مورد این صحبت میکنیم که جواهر چیست. همچنین خلاصه ای از تاریخ جواهرات و معنی برخی سنگ های قیمتی را ارایه می کنیم. میتونید ویدیو رو ببینید یا فایل صوتی رو گوش کنید:

پخش صوتی:

پخش ویدیو:

عمر استفاده از زیور و جواهر ، در طول تاریخ چندهزار ساله بشریت ادامه داشته و اولین نشانه های استفاده از جواهرات به بیش از هفت هزار سال قبل می رسد. در این زیورها از صدفها و دیگر سنگ های زینتی زیبا استفاده می شده که در کنار جنبه های زیبایی و زیوری، با اعتقادات پزشکی و حتی جادویی همراه بوده است. این به دلیل تنوع رنگ و شکل سنگ ها بوده است که به آنها «گوهر» گفته می شود.

جواهرات

برخی معتقدند که گوهرها، انرژی مخصوص و خواص درمانی دارند و از آنها برای درمان دردها و امراض جسمی و روانی استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با سنگ درمانی اینجا و برای آشنایی با خواص گوهرها اینجا بخوانید. حتی امروزه از سنگ ها در صنایع زیبایی، مانند رفع چین و چروک پوست استفاده می کنند. زیورآلات عموما از یک قطعه فلز گرانبها مثل طلا، نقره، پلاتین و یا سایر فلزها تهیه می شوند و زمانی که در آنها سنگ زینتی یا گوهر بکار می رود، به آن «جواهر» می گویند.

جواهرات در فرهنگ های مختلف

جواهرات در فرهنگ های مختلف بصورت های مختلفی استفاده می شود. مثلا در اروپا انواع انگشتر، گردنبند و گوشواره های ساده و سبک مرسوم بوده و بسیار به خرید جواهرات سفارشی علاقه دارند، درحالیکه در کشورهای آسیایی نظیر هند و کشورهای عربی، زیورآلات سنگین و پرکار و نیز زیورهای بینی و مچ پا کاربرد فراوای دارد.

جواهرات

ریشه کلمه جواهر یا Jewelry

کلمه جواهر یا Jewelry، برگرفته از کلمه Jewel به معنی گوهر است که آن نیز از واژه Jouel که فرانسوی می باشد آمده و همه اینها ریشه در واژه Jocale دارند که در لاتین به معنی اسباب بازی است. جواهرات در زبان انگلیسی بریتانیایی بصورت Jewellery نوشته می شود.

سنگ های مختلف در جواهرات سمبل چه هستند؟

سنگهای مختلفی که در جواهرات استفاده می شوند، به مرور زمان به صورت سمبل در آمده اند. مثلا برای درخواست ازدواج، معمولا از یک انگشتر الماس استفاده می شود. امروزه حتی در سرویسهای عروس از الماس استفاده می شود.یاقوت با رنگ قرمز معمولا به عنوان نشانه عشق و علاقه به طرف مقابل استفاده می شود و همچنین زمرد برای نشان دادن طبقه اجتماعی بالا مورد استفاده بوده و امروزه نیز به این منظور استفاده می شود.

پیشنهاد ازدواج

ارزش جواهرات

جواهرات عموما نسبت به سایر زیورآلات هم رده و یا هم وزن خودشان، ارزش و قیمت بیشتری دارند که می توان از دلایل عمده آن به ۲ مورد اشاره کرد. یکی استفاده از سنگ های قیمتی که بسیار ارزشمندتر از فلزات پایه نظیر طلا و حتی پلاتین هستند و دیگری، هزینه بیشتری که برای ساخت آنها انجام می شود. برای اینکه با نحوه محاسبه قیمت طلا و جواهرات آشنا شوید، اینجا را بخوانید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند