تفاوت الماس و برلیان ، چرا میپرسند این جواهر برلیان داره؟

 حتما شنیدید که میگن برلیان این جواهر اصله؟ تو این ویدیو درباره تفاوت الماس و برلیان صحبت میکنیم و به این سؤال جواب میدیم. میتونید ویدیو رو ببینید یا فایل صوتی رو گوش کنید:

پخش صوتی:

پخش ویدیو:

جواهرات و تراش آنها

برای اینکه بفهمیم آیا برلیان و الماس یکی هستند و یا به عبارتی تفاوت الماس و برلیان را درست متوجه شویم، بهتر است که ابتدا راجع به جواهرات کمی بیشتر بدانیم. جواهر چیست؟ سپس درخصوص فرق الماس و برلیان صحبت خواهیم کرد.

الماس راف

برای اینکه راجع به جواهرات بدانید اینجا را بخوانید. درصورتی که در زیورآلات از سنگ های قیمتی مانند الماس، یاقوت، زمرد و دیگر سنگ ها استفاده شود، به آنها جواهر می گویند. سنگ های قیمتی که از زمین بدست می آیند، اشکال نامنظمی دارند و باید آنها را تراش داد تا زیباتر به نظر آیند و بهتر بتوان از آنها در جواهرات استفاده کرد. در مورد سنگ های قیمتی یا گوهرها می توانید اینجا بخوانید و همچنین در مورد تراش سنگ ها در اینجا مطالبی را بخوانید. این تراش ها بصورتی انجام می شوند که هم سطح بیرونی سنگ زیباتر شود و هم نور با رد شدن از سنگ و رسیدن به چشمان ما، درخشندگی سنگ را به رخ بکشد.

تراش برلیان

هرکدام از سنگ ها که در جواهرات سفارشی استفاده می شوند ویژگی های ظاهر و خواص مربوط به خود را دارند که از آنها در سنگ درمانی استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با سنگ درمانی اینجا و برای آشنایی با خواص گوهرها اینجا بخوانید. می توان گفت معروفترین و یکی از ارزشمندترین سنگ های قیمتی که در جواهرات استفاده می شود، الماس است که برای استفاده در جواهرات، به اشکال مختلف مثل دایره، مربع، بیضی، مارکیز، قلب و غیره، با انواع مختلف برش مثل برلیان، زمردی، باگت و غیره برش داده می شود.

بنابراین عبارت برلیان یا Brilliant، یکی از انواع تراش سنگ هاست که می تواند روی الماس یا هر سنگ دیگر انجام شود. در این نوع تراش که توسط یه مهندس بلژیکی به نام Marcel Tolkowsky ابداع شده است، زوایا و اندازه صفحات، با محاسبات دقیق یه صورتی درنظرگرفته می شود که بیشترین نوری که از جهات مختلف وارد سنگ می شود، پس از انعکاس داخلی در سنگ، از سطح بالایی آن (Table) خارج شده و به چشم برسد و در نتیجه سنگی که به صورت برلیان تراش خورده است، بیشترین درخشندگی را خواهد داشت. توضیحات بیشتر درخصوص تراش برلیان را در ویکیپدیا بخوانید.

الماس گرد

چون امروزه در بازار ایران، سنگ الماس گرد با تراش برلیان، بیشترین کاربرد را در جواهرات دارد، متاسفانه به اشتباه توسط برخی از تولیدکنندگان و فروشندگان که اطلاعات کافی در زمینه گوهرشناسی ندارند، به نام «برلیان» خوانده می شود و عبارت «سنگ برلیان»، به اشتباه بین عموم مردم رواج پیدا کرده است.

در نتیجه همیشه به یاد داشته باشید که عبارت سنگ الماس و تراش برلیان را در جای خود استفاده کنیم، چون در یک قطعه جواهر ممکن است یک قطعه الماس با تراشی غیر از برلیان و یا سنگ دیگری با تراش برلیان به کار رفته باشد.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند