انواع تراش زیبای سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی که از زمین به دست می آيد اشکال نامنظمی دارند. انواع تراش سنگ های قیمتی یا گوهرتراشی باعث می شود که سنگ ها زیباتر به نظر آيند و بهتر بتوان از آن ها در جواهرات سفارشی استفاده کرد. برای آشنایی با سنگ های قیمتی اینجا را بخوانید.

این تراش ها به صورتی انجام می شود که هم سطح بیرونی سنگ زیباتر دیده شود و هم نور با رد شدن از آن، زمانی که به چشم ما می رسد، درخشندگی سنگ را به رخ بکشد. قبل از خواندن این متن بهتر است در اینجا با مفاهیم تراش سنگ ها آشنا شوید.

تراش سنگ

انواع تراش سنگ های قیمتی

معروفترین انواع تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با توجه با سبک و شکل تراش عبارتند از:

تراش برلیان (Brilliant Cut)

تراش برلیان

امروزه معروفترین و پرکاربردترین تراش سنگهای قیمتی بخصوص الماس، تراش برلیان گرد است و آن به دلیل زیبایی و درخشش بیش از حد آن می باشد. در این تراش، صفحه هایی به شکل لوزی و مثلث رو سنگ ایجاد می شود و از قسمت بالایی (Table) به سمت کمربند (Girdle) و سپس پایین سنگ (Culet) ادامه می یابد. اگر می خواهید درخصوص تراش برلیان بیشتر بدانید، ویکیپدیا را بخوانید.

تراش بریولت (Briolette Cut)

تراش بریولیت

یکی از قدیمی ترین تراش سنگ های قیمتی تراش بریولت است که از انواع آن می توان به تراش گلابی (Pear)، اشکی (Tear) و یا قطره ای (Drop)‌ نام برد.

این تراش عموما در آویز،‌ گردنبند، گوشواره و زیورآلاتی استفاده می شود که آویزان می شود. این نوع تراش در حدود ۸۰۰ سال پیش در هند شکل گرفت و پس از آن با ورود به فرانسه در بین طبقه بالای جامعه محبوب شد.

سنگ های با این تراش به دلیل تعداد صفحات (فست) زیاد روی آن، بسیار درخشنده هستند اما به دلیل تعداد زیاد صفحه روی سنگ، این تراش بسیار دشوار و پر هزینه است.

تراش کابوشن یا دامله (Cabochon Cut)

تراش دامله

در این نوع تراش سنگهای قیمتی، عموما یک طرف سنگ به صورت محدب، کاملا صیقلی و یک دست و طرف دیگر به صورت صاف تراش داده می شود و روی سنگ هیچ گونه صفحه (فست) دیده نمی شود. این نوع تراش نیز جزو قدیمی ترین انواع تراش است و به نوعی از طبیعت الهام گرفته شده چرا که در طبیعت نیز سنگ هایی که تراش می یابند (مثل سنگ های کف رودخانه ها به علت عبور طولانی مدت جریان آب). برای آنکه درخصوص تراش دامله بیشتر بدانید، ویکیپدیا را بخوانید. 

تراش شطرنجی

تراش شطرنجی

این نوع تراش بیشتر در سنگ های رنگی با شکل کوسنی معمول است و بازتاب نوری خوبی در سنگ به وجود می آورد. در سنگ های بزرگ قسمت بالایی (Crown) سنگ، صفحات (‌فست) زیادی دارد و در امتداد آن که به سمت پایین سنگ (Pavilion) می رسد،‌ مسطح می شود.

تراش کوسن یا بالشتی (Cushion Cut)

تراش کیوشن

این نوع تراش در تراش سنگهای قیمتی به دلیل شباهت به کوسن یا بالشت به این نام خوانده می شود. سطح بالایی (Crown) همانند تراش شطرنجی به شکل مربع، مثلث یا مستطیل با گوشه ی خمیده است و با صفحات زیاد تراش می خورد. این نوع تراش به دلیل ظاهر زیبا و رمانتیک همچنان بسیار محبوب است و برای هدایای بسیار خاص استفاده می شود. اما شفافیت و درخشندگی تراش برلیان را ندارد.

تراش مارکیز (Marquise Cut)‌

تراش مارکیز

تراش مارکیز یا قایقی (Avette در فرانسه) شبیه بیضی با گوشه های تیز است به همین دلیل به هنگام تراش، کمترین اتلاف سنگ را داراست و یا به عبارتی بیشترین قیراط سنگ تراش خورده از سنگ خام (راف) به دست می آید. این نوع تراش در فرانسه و در دربار سلطنتی معمول شد و نشانگر طبقه اشراف بود. قطعات بزرگ سنگ با این تراش برای انگشتر بسیار مناسب است زیرا انگشت را کشیده تر نشان می دهد.

تراش گل سرخ (Rose Cut)

تراش گل سرخ

این نوع تراش یکی از بهترین و پرکاربردترین تراش سنگ ها می باشد و دلیل آن ظرافت و برازندگی سنگ هایی است که تراش گل سرخ را دارد. در بالای سنگ (Crown) یک صفحه بزرگ (Table) هشت ضلعی وجود دارد و هر چه صفحات به سمت کنار می آیند از تعداد اضلاع آن کاسته می شود تا اینکه به صفحات مثلثی تبدیل می شوند. از بالا سنگ به صورت گرد یا بیضی دیده می شود. این نوع تراش در جواهرات درباری بسیار استفاده می شده و امروزه نیز مجددا در حال فراگیر شدن است.

تراش باریونی (Barrion Cut)

تراش باریون

این نوع تراش سنگهای قیمتی از جمله تراش های ترکیبی است که در آن چند سنگ (Pavilion) به صورت گرد و یا همانند برش برلیان و قسمت تاج (Crown) به صورت پلکانی تراش داده می شود. شکل کلی سنگ می تواند به صورت مربع، مستطیل یا مثلث باشد.

در برخی از موارد در تراش باریونی قسمت خیمه و تاج هر دو مانند برش برلیان تراش داده می شوند اما آنچه این تراش را از تراش برلیان متمایز می کند المان برش مربع ماه (Quarter Moon Cut) است که به عنوان یک المان خاص در قسمت زیر کمربند (Girdel)‌ قرار می گیرد.

این تراش معمولا نسبت به تراش های دیگر عمیق تر به نظر می رسد و در صورتی که از بالا به سنگ نگاه کنیم تصویری شبیه به یک صلیب در آن می بینیم. چنین ویژگی هایی به طراحان این امکان را می دهد که به جلوه های بصری ایجاد شده بر اثر پخش نور در سنگ تمرکز بیشتری داشته باشند. گاهی اوقات در سنگ پدیده چشمه نوری (Foundation of Light) دیده می شود.

تراش باگت (Baguette Cut)

تراش باگت

این نوع تراش به صورت مستطیل کشیده و پلکانی می باشد و نام آن از نان باگت فرانسوی گرفته شده است. تراش باگت طراحی هایی که برگرفته از سبک های دکوراتیو نظیر آرت دکو (Art Deco) فرانسوی بسیار کاربرد دارد و امروزه پس از حدود ۱۰۰ سال مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

تراش پرنس (Princess Cut)

تراش پرنس

این نوع تراش سنگهای قیمتی در واقع از تراش برلیان مشتق شده است. در تراش پرنس شکل سنگ به صورت مربع خواهد بود و تفاوت آن با تراش کوسنی این است که اضلاع سنگ کاملا صاف و مستطیلی است و گوشه های سنگ در آن کاملا صاف و نوک تیز است. به همین دلیل در این نوع تراش نیز دورریز سنگ بسیار کم است. در تراش پرنس همانند برلیان حداکثر بازتاب نور را شاهد هستیم و سنگ درخشندگی خاصی را جلوه می نماید. به همین دلیل بسیار مناسب حلقه های ازدواج و نامزدی است.

تراش فروزان (Radiant Cut)

تراش رادیانت

در سال ۱۹۷۰ یکی از بهترین هنرمندان سنگ تراش به نام گرسباد این تراش را ابداع کرد. در تراش فروزان، شکل کل سنگ به صورت هشت ضلعی است که در آن بین ۶۸ تا ۷۲ صفحه روی سنگ به وجود می آید که درخشش خاصی در سنگ به وجود می آورد.

تراش اسچر (Asscher Cut)

تراش اسچر

این نوع تراش از زیر مجموعه های تراش پلکانی و در سبک Art Deco محسوب می شود. این تراش ها عمدتا مربع یا مثلث هستند اما با نگاه به سنگ از بالا به نظر هشت ضلعی یا شش ضلعی هستند. به همین دلیل این برش از برش پلکانی براق تر است.

تراش قلب (Heart Cut)

تراش قلب

یکی از زیباترین تراش سنگهای قیمتی است که معمولا به نشانه عشق و یا برای هدایای مناسبت های خاصی مثل روز عشق استفاده می شود. تراش صفحات روی آن شبیه برلیان است و باید به هنگام خرید سنگ هایی با این برش به کیفیت و تقارن سنگ بسیار توجه کرد.

برش بیضی (Oval Cut)

تراش بیضی

این برش از زیر مجموعه های برش برلیان است که در آن شکل سنگ به صورت بیضی تراش داده می شود در سال های اخیر بسیار در انگشتر های نامزدی و ازدواج مورد توجه بوده چرا که انگشتان را بلند تر و باریک تر جلوه می دهد.

برش اشکی (Pear Cut)

تراش اشک

از دیگر مجموعه های برش برلیان است که شکل سنگ در آن ترکیبی از گرد و مارکیز می باشد. به علت شکل خاص سنگ، از آن در آویز و گوشواره به صورت قطعات آویزان و یا در انگشتر با طرح های خاص استفاده می شود. منحنی های کناره سنگ باید کاملا قوس دار و بدون لبه های تیز باشد.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند